PDL laser ali barvilni laser deluje na hemoglobin v žilah, kar omogoča, da z njim pobledimo rdečino kože in dosežemo postopno izginotje kapilar. S PDL laserjem zdravimo žilne spremembe na koži, akne, brazgotine, benigne pigmentne lise, luskavico na določenih delih telesa in mnoge druge dermatološke indikacije. Zelo dobre rezultate daje tudi kot metoda neinvazivnega pomlajevanja kože.
Kaj je PDL laser?
PDL laser (ang. Pulsed Dye Laser – PDL) je v slovenščini poznan kot barvilni laser in sodi v skupino žilnih laserjev. Vir svetlobe pri PDL laserju je organsko barvilo, zmešano v raztopini. Visokoenergijski vir svetlobe (drug laser ali intenzivno pulzirajoča bliskavica) v napravi vzpodbudi molekule barvila do višjega energetskega nivoja, kjer prično oddajati svetlobo določene valovne dolžine. PDL laser oddaja svetlobo valovne dolžine 595 nm v trajanju pulza 0,45 -40 ms.
Kako deluje barvilni laser (PDL laser)?
PDL laser deluje po principu selektivne fototermolize. Svetloba laserja se absorbira selektivno v ciljni strukturi, pri tem pa ne poškoduje okolnega tkiva. Ciljna struktura pri žilnih laserjih je hemoglobin v krvni žilah, katerega pregrevanje povzroči okvaro stene kapilar. V steni rdečih kapilar pride zaradi toplotnega učinka do koagulacije proteinov, zato se te postopno razgradijo in odstranijo s pomočjo telesu lastnih mehanizmov. Absorbirana energija svetlobe laserja daje klinični učinek, ki je v končni meri viden kot pobleditev rdečine in postopno izginotje kapilar.
Katere spremembe zdravimo s PDL laserjem?
Žilne spremembe na koži
- ognjena znamenja ( lat. Nevus flammeus),
- površinske hemangiome,
- drobne rdeče žilice telangiektazije na obrazu, nosu, nogah in drugje,
- angiome in pajkaste angiome,
- rozacejo,
- rdečino kože pri Keratosis pilaris,
- Poikilodermia Civatte na vratu in prsnem košu,
- mrežaste kapilare, nastale po sklerozaciji manjših ven,
- modrice po estetskih ali kirurških posegih.
Energija svetlobe PDL laserja deluje predvsem na hemoglobin v krvni žilah, kjer se svetloba ciljano pretvori v toploto, ki poškoduje steno krvnih žil. Te se naknadno postopoma razgradijo. Nastavitve naprave se razlikujejo glede na lokacijo sprememb na koži, njen izgled in tip kože pacienta. Širina snopa svetlobe in uporaba višjih energij omogoča globlje prodiranje laserske svetlobe in delovanje na večje žile. Manjše energije svetlobe uporabljamo na območjih s povečanim tveganjem za nastanke brazgotin, kot so prsni koš, vrat in okolica oči. Ognjena znamenja večinoma pobledijo za 80 do 95 % po 8-10 ponovitvah terapije. Ognjena znamenja na obrazu in vratu pobledijo hitreje od tistih, ki so na nogah.
Druge dermatološke indikacije
- virusne bradavice na dlaneh in stopalih,
- piogeni granulom in angiofibrom,
- vnete akne,
- rdeče brazgotine in strije.
V povprečju je treba narediti tri ponovitve v intervalu 4-6 tednov, pogosteje pri aknah.
Benigne pigmentne lise
- lentigo simplex
- lentigo solaris
Brazgotine po opeklinah in hipertrofične brazgotine
PDL laser se je izkazal kot učinkovita alternativa kirurški eksciziji pri pacientih z hipertrofičnimi brazgotinami in brazgotinami po opeklinah. Z več kliničnimi študijami je dokazana učinkovitost PDL laserja pri zmanjšanju rdečine in debeline brazgotin ter učinek na zmanjšanje srbenja in boljši estetski izgled brazgotine.
Luskavica na nohtih / luskavica v plakih
Številne študije so pokazale učinkovitost PDL laserja pri luskavici v plakih. Nekaj študij je pokazalo učinkovitost tudi za luskavico nohtov.
Neinvazivno pomlajevanje kože
Svetloba laserja deluje tudi na pomlajevanje kože. Po postopku pride do novotvorbe kolagena v koži, kar je bilo dokazano s kliničnimi študijami. Koža postane bolj gladka, sijoča, ima manj gub. Prednost te oblike pomlajevanja kože pred ostalimi, je v odsotnosti obdobja okrevanja in skoraj popolnoma nebolčem postopku izvedbe. Pomlajevanje kože SPDL laserjem je primerno za začetno obliko fotostaranja kože in za preventivo pred staranjem. Lahko se kombinra z drugimi postopki.
Priprava na poseg s PDL laserjem
Pred posegom s PDL laserjem je potreben obisk pri zdravniku specialistu, ki poleg pregleda kožnih sprememb, ki ji želimo odstraniti, vključuje še pogovor o pridruženih boleznih in zdravilih ter prehranskih nadomestki. Najbolj pomembna je postavitev diagnoze spremembe, ki jo želimo odstraniti. Še posebej je to pomembno pri pigmentiranih kožnih lezijah, saj se je treba izogniti zdravljenju kožnega raka z laserji.
Pogovorili se boste o tveganjih in koristih, možnih stranskih učinkih in pričakovanih rezultatih terapije s PDL laserjem. Na končni učinek vplivajo tudi individualne lastnosti pacienta, kot so fototip in druge značilnosti kože, spol, starost in jemanje zdravil. Učinek posega se lahko razlikuje med posamezniki in tudi med posamičnimi terapijami, kar je potrebno skrbno pregledati in oceniti pred ponovitvijo.
Poseg s PDL laserjem je mogoče izvesti samo na koži, ki ni porjavela od sonca.
Potek posega s PDL laserjem
Pred posegom s PDL laserjem kožo očistimo krem in drobnih delcev prahu, oči pacienta se zaščitijo z očali.
- Nastavek laserja se položi na površino kože, nato se naprava aktivira.
- Pri diagnozah, kjer je potrebno izzvati nastanek modrice se uporabi naraščajoča jakost energijskega toka je vse do pojava modrice.
- Mnogi pacienti občutijo vsak pulz laserja kot udarec z gumico.
- Laser ima vgrajeno hlajenje s hladilnim plinom, ki pred pretiranim pregrevanjem ščiti povrhnjico in pigmentne celice kože. Pred in po pulzu svetlobe laserja se površina kože ohladi s hladilnim plinom, kar zmanjša občutek bolečine. Nekatere indikacije zahtevajo delovanje laserja brez hlajenja s plinom.
- Takoj po koncu posega se lahko koža dodatno ohladi s hladilnim gelom.
Nega kože po posegu
- Prve dni po posegu se izogibajte praskanju, drgnjenju kože in uporabi čistilnih gelov z zrnci.
- Za umivanje kože se priporočamo sindet (tekoče sredstvo za umivanje s pH 5).
- Svetujemo uporaba krem z zaščitnim faktorjem SPF 50+ na odkritih delih in vlažilnih krem (z dekspantenolom, aloe vero, hialuronsko kislino ipd.) na pokritih delih telesa.
- Modrice ali rdečino, nastalo po posegu, lahko na vidnih delih telesa (obraz, vrat, hrbtišča rok) prekrijete z obarvanim korektorjem.
- V obdobju pred in med posegi se je treba izogibati soncu, da koža ne bo porjavela. Tako zmanjšate možnost nastanka rjavih lis – t.i. prekomerne pigmentacije kože po vnetju.
Kakšni so stranski učinki in pričakovani pojavi po uporabi PDL laserja?
Pričakovani pojavi po PDL laserju so običajno blagi, od teh se lahko pojavijo:
- Bolečina med posegom, se blaži s hladilnim plinom, ki se prši po koži v nekaj milisekundah pred in po pulzu laserskega žarka.
- Rdečina, srbenje in blaga oteklina kože, blažja pekoča bolečina po posegu, občutek zategovanja, ki nastanejo takoj po posegu in lahko trajajo nekaj dni.
- Pojav modrice po posegu je odvisen od nastavitev trajanja pulza svetlobe PDL laserja. Izredno kratki pulzi svetlobe povzročijo razpad stene kapilar, kar povzroči nastanek modrice po posegu. Modrica izgine približno v tednu dni. Za nekatere diagnoze (Nevus flammeus, brazgotine po operacijah ali opeklinah, hipertrofične brazgotine, luskavica, Keratosis pilaris in virusne bradavice) svetujemo izvedbo s takšno nastavitvijo, saj se s tem poveča učinkovitost in zmanjša število ponovitev posega.
Nepričakovani stranki učinki so:
- Reaktivacija Herpes simplex ( ponavadi pri posegih v okolici ust).
- Izredno redko lahko kožni pigment absorbira preveč energije laserskega žarka, kar povzroči pojav mehurja in kraste. Ta izgine brez posledic. Zdravljenje z antiseptično kremo pomaga preprečiti pojav okužbe s kožnimi bakterijami.
- Sprememba pigmentacije kože. Redko se zgodi, da pride do poškodb pigmentnih celic kože, kar povzroči pojav temne ali svetle lise. Na splošno se pri uporabi vseh vrst laserjev to dogaja pogosteje pri temnejših fototipih kože, zato je uporaba laserjev na svetlejših fototipih kože varnejša.
- Pojav brazgotine (izjemno redko, lahko jo odpravimo z ablativnim frakcioniranim laserjem).
Komu odsvetujemo poseg s PDL laserjem?
Poseg odsvetujemo osebam z naslednjimi lastnostmi:
- Manj kot 6 mesecev od jemanja zdravila Roaccutan.
- Tetovaža na področju terapije.
- Nosečnost.
- Fostosenzitivna epilepsija.
- Zdravila: antikoagulanti, fotosenzitivna zdravila, nadomestki železa, jemanje nekaterih prehranskih dopolnil (o teh se pred posegom pogovorite z zdravnikom).
- Zdravilne in kozmetične kreme (opustiti 3 dni pred posegom).
- Okužba s herpes virusi. V času reaktivacije/aktivnega vnetja terapija z laserji ni mogoča.
- Aktivna okužba kože z glivami ali bakterijami.
- Občutljivost na mraz (Reynaudov fenomen, urtikarija na mraz ipd.).
- Vgrajene medicinske naprave (srčni spodbujevalnik in druge naprave). Potreben je pogovor z zdravnikom.
- Od sonca porjavela koža. Lahko pride do pojava mehurjev ali hiper-/hipopigmentacij kože.
Galerija
Naročanje in dodatne informacije
Za naročanje smo vam na voljo vsak dan od ponedeljka do petka med 8:00 in 16:00 na telefonski številki: 064 12 80 15 ali preko e-pošte: info@derma-rogaska.si