Akne so pogosta kronična bolezen dlačno-lojničnega mešička, za katero je značilno povečanje kožnih žlez lojnic, zapora njihovih izvodil proti površini kože in vnetje. Obstaja več vrst aken. Najpogosteje se pojavljajo na obrazu, lahko tudi na prsnem košu, vratu, hrbtu in nadlahteh.
Vseh vzrokov za nastanek aken še danes popolnoma ne poznamo. Zadnja leta so vse pogostejše tudi v zrelih letih, tretjem, četrtem ali celo petem desetletju življenja. V povprečju trajajo od 4-15 let. Akne imajo velik vpliv na kakovost življenja, socialno življenje in na dojemanje lastne osebnosti, še posebej v obdobju odraščanja.
Učinkovito zdravljenje v prvih dveh letih od nastanka vsekakor močno zmanjša nastanek kasnejših brazgotin, zato čim prej obiščete dermatologa. Še posebej pomembno je hitro umirjanje močnih vnetij, ustrezna dnevna nega z zdravili (po potrebi antibiotiki, isotretioninom ali kontraceptivi) in izbranimi negovalnimi kremami, svetlobno terapijo (IPL ali PDL laser), izogibanje sončnim žarkom in solarijem.
Kdo dobi akne in zakaj?
Akne se pojavljajo pri obeh spolih vseh ras. Prevladujejo pri mladostnikih, v 85 % pri 16-18 letih starosti. Prvič se lahko pojavijo tudi pri mlajših otrocih in starejših od 20 let.
Akne so posledica več dejavnikov:
Poslabšanje aken je lahko posledica:
Kako prepoznati akne in kakšne so?
Večinoma se pojavijo na obrazu, lahko pa tudi na vratu, hrbtu, prsnem košu in tudi drugje na telesu. Dlačno lojnični mešiček je mesto v koži, kjer nastanejo akne. Lahko se pojavijo vnetni obliki kot drobne rdeče bunčice z ali brez rumenega vrha, ali globoke pordele zatrdline. Črni in beli ogrci predstavljajo nevneto obliko aken. Pri eni osebi je mogoče najti več oblik aken hkrati. Posamične spremembe pri aknah lahko trajajo manj kot dva tedna, globlje ležeče lezije pa tudi več mesecev. Večina pacientov za aknami ima mastno kožo.
Značilni klinični znaki aken so:
Glede na število značilnih znakov aken jih delimo na blago, zmerno in težko obliko:
Blage akne: skupno število vseh tipičnih kliničnih znakov je <30.
Zmerne akne: 30–125.
Težke akne >125.
Zakaj so akne najbolj pogoste v najstniških letih?
Običajno, a ne zmeraj, so akne najbolj izražene v najstniških letih. Obstaja več teorij za to:
Višji nivo spolnih hormonov v puberteti
Čeprav so akne najpogostejši pri najstnikih, se lahko pojavijo v vseh starostnih obdobjih. Ponavadi se umirijo do 25 leta, 15 % žensk in 5 % moških pa ji ima tudi po 25. leta starosti. Neredko se pojavijo prvič šele v dobi odraslosti.
Zdravljenje aken
Zdravljenje aken zahteva celovito medicinsko obravnavo, zato je ključno, da se posvetujete s svojim zdravnikom ali dermatologom. Akne so kronična bolezen kože, ki jo zdravijo dermatologi. Nevnete oblike aken, črne in bele komedone (ogrce) lahko odstrani tudi kozmetičarka, vendar je veliko pomembnejše zdravljenje, ki preprečuje njihov nastanek in pomiri vnetje kože ter prepreči brazgotinjenje, ki nastane po vnetju aken.
Različne oblike aken zdravimo z različnimi pristopi.
Blage akne:
Dodatno k terapiji za blage akne v določenih primerih svetujemo še:
Težke akne:
Zdravljenje akne na domu
Ko je število vnetih sprememb na koži do 15, lahko uporabljamo sredstva za umivanje in kreme za zdravljenje aken, ki so v prosti prodaji na voljo v lekarnah. Če se po 1,5 meseca terapije stanje ne izboljša, oziroma število vnetih sprememb narašča, predlagamo nadaljevanje zdravljenja pri dermatologu.
Brazgotine po aknah
Če so akne na vaši koži že pustile brazgotine, lahko s frakcioniranim radiofrekvenčnim tokom ( Fractora) ali frakcioniranim ablativnim CO2 laserjem izboljšamo njihov videz, jih zožimo, naredimo plitkejše in zgladimo prehod med brazgotino ter kožo okoli nje.